Новини

Всесвітній день боротьби зі сказом

Всесвітній день боротьби зі сказом, який проводиться за ініціативи благодійної організації «Альянсу по боротьбі зі сказом» і «Центрів з контролю і профілактики захворювань» (CDC, США) щороку 28 вересня.

Понад 55 тисяч людей у світі помирають щороку внаслідок сказу - в середньому одна людина кожні 10 хвилин. Близько 95% смертельних випадків сказу реєструються на території Азії і Африки. Хоча є безпечні й ефективні вакцини, доступні для людей, яких вкусила хвора чи підозріла тварина, проте через досить високу вартість вони мало застосовуються у країнах, що розвиваються.

За даними ВООЗ сказ входить у першу п’ятірку хвороб, спільних для людини і тварин, що наносять найбільший соціально-економічний збиток. Сказ реєструється у 113 країнах світу, ця хвороба характеризується гострим перебігом, ознаками поліенцефаломієліту, при відсутності вчасного лікування - абсолютною смертністю.

Основним джерелом сказу в Україні є червона лисиця. Водночас хворіють і підтримують цей епізоотичний ланцюг бобри, вовки, куниці, миші... У світі основним джерелом є собаки, зокрема - в Африці і Азії, а біля 30-60% жертв укусів собак є діти віком до 15 років.

Щорічно в Україні реєструється близько 100-120 тис. осіб, які звертаються в медичні установи з приводу укусів тваринами, з яких більше 60% отримують направлення на вакцинацію за підозри інфікування сказом.

Епізоотія сказу природного типу в Європі триває вже понад 30 років, а її епіцентрами залишаються країни Східної Європи: Україна, Литва, Латвія, Білорусь, Росія, Хорватія.

Рабдовіруси (Rhabdoviridae) – родина РНК-вмісних вірусів, що включає в себе біля 180 вірусів тварин і рослин, серед яких: рід Lyssavirus – предстаником є вірус сказу тварин та людини, рід Vesiculovirus – вірус везикулярного стоматиту, рід Ephemerovirus – вірус ефемерної лихоманки великої рогатої худоби та ін., рід Novirhabdovirus – вірус інфекційного гематопоетичного некрозу риб та ін. Найважливішим для людини є вірус сказу.

Сказ або гідрофобія (боязнь води) – вкрай небезпечна інфекційна хвороба, з переважним ураженням центральної нервової системи, яка закінчується смертю. Джерелом інфекції для людини є теплокровні тварини, найчастіше лисиці, собаки, коти, вовки, кажани, єноти, куниці, які виділяють вірус зі слиною. Людина заражається під час укусу або потрапляння слини хворої тварини на пошкоджену шкіру або слизові оболонки. Можливе зараження і через предмети, що були забруднені слиною хворих тварин. Якщо людина захворіла на сказ, врятувати її вже неможливо. Єдиний спосіб порятунку - це вакцинація, яку проводять якомога швидше після інфікування, до настання хвороби.

Щоб розпізнати хвору на сказ тварину слід звернути увагу на її поведінку. Дикі тварини втрачають обережність, заходять до населених пунктів, місця випасу худоби і нападають на людей та домашніх тварин. Домашні тварини перестають приймати їжу, стають неспокійними, а згодом і агресивними. Часто через важкості у ковтанні з рота витікає слина. Буйний період триває кілька днів, а згодом розвивається параліч та настає смерть. Слина хворої тварини може містити вірус ще задовго до появи ознак хвороби (7-10 діб), відповідно людина може інфікуватися і від тварин, що виглядає цілком здоровою.

Інформацію підготував доцент кафедри мікробіології та вірусології, к.б.н. Міхєєв А.О.

Всесвітній день боротьби з раком

Їжа, яка може спровокувати рак

Щороку 4 лютого у світі відзначають Всесвітній день боротьби з раком. Його головна мета – популяризація інформації та боротьба зі стереотипами, пов’язаними з цією страшною хворобою. Адже різні види раку є однією з основних причин смертності у всьому світі, а на лікування від раку витрачається мільярди доларів. Біля 8,2 млн. людей щороку вмирає від онкопатології, а це більше 13% усіх смертей у світі. ВООЗ вважає, що число випадків захворювання на рак зросте в найближчі 20 років на 70%.

Як вважають вчені, однією з ключових причин такого зростання числа хворих на рак є неправильне та «нездорове» харчування. Багато продуктів з нашого щоденного раціону цілком імовірно можуть спровокувати появу новоутворень, у т.ч. числі і злоякісних.

Ще в 2012 році група французьких учених продемонструвала, що вживання генетично модифікованої кукурудзи викликало численні пухлини в лабораторних щурів. Ці дослідження показали, що ракові клітини та пошкодження імунної системи виникають у тварин всього за 10 днів.

Тобто, будь-яка їжа, яка містить хімічні елементи, та їжа, вирощена за допомогою хімічних речовин, в організмі людини може давати неочікувані та небезпечні для життя побічні продукти та хімічні реакції.

«Хіт-парад» небезпечних продуктів.

10 місце – «дієтичні» продукти.

Часто містять аспартам, що є дешевим і поширеним штучним підсолоджувачем. Згідно даних Європейської агенції безпеки харчових продуктів, саме він відповідає за широкий спектр захворювань, включаючи рак, уроджені дефекти і проблеми з серцем.

9 місце – «одомашнений» лосось.

«Одомашненого» лосося вирощують на спеціалізованих «рибних фермах», де підгодовують концентрованою сумішшю, яка містить велику кількість жиру з подрібненої риби та риб’ячого жиру. Останній містить різноманітні хімічні речовини (суміш ртуті, антибіотиків, антипіренів, пестицидів та ін.).

8 місце – улюблені усіма пончики.

Цей продукт випікається при високих температурах в олії, яку не так вже й часто змінюють. Висока температура призводить до утворення акриламіду, висококанцерогенної хімічної речовини, яка часто міститься в цигарках, барвниках і пластмасі.

7 місце – консервовані томати.

Досить багато консервації, у т.ч. числі і овочевих, містять бісфенол-а, хімічну речовину тісно пов’язану з різними формами раку, серцево-судинними захворюваннями та ушкодженням кишківника. Окрім того, у доповіді Національної Академії наук у 2013 році було вказано на те, що бісфенол здатен впливати на роботу генетичного апарату мозкової тканини лабораторних щурів.

6 місце – перероблене м’ясо та м’ясопродукти.

На даний час ВООЗ відносить перероблене м’ясо до тієї ж категорії небезпеки, що й паління чи азбест. Докази базуються на сотнях досліджень і кілограмах обробленого м’яса, які було спеціально використано для виявлення раку товстої та прямої кишки. ВООЗ стверджує, що вживання 50 г переробленого м’яса в день (приблизно дві скибочки шинки) може збільшити ризик раку на 18%.

5 місце – попкорн.

Згідно з останніми дослідженнями, обробка попкорну в мікрохвильовій печі за рахунок покриття одноразового пакета призводить до утворення небезпечної для здоров’я перфтороктанової кислоти (ПФОК). Хоча, з іншого боку, попкорн входить у рейтинг 8 популярних продуктів з корисними властивостями.

4 місце – забруднена городина та фрукти.

Не всі фрукти однаково корисні для здоров’я людини. У 2010 році було сформовано список під назвою «Брудна дюжина», яка містить у собі такі фрукти як яблука, персики, полуницю, завдяки позитивним результатам на 47 різних хімічних речовин, у т.ч. пестициди.

3 місце - картопляні чіпси.

Якщо харчуватися переважно картопляними чіпсами майже щодня (є й такі екстремали), то можна набрати більше 2 кг зайвої ваги упродовж року. Адже картопляні чіпси містять багато жиру й калорій. Окрім того, вони обсмажуються при високих температурах і часто містять акриламід, відомий канцероген, який здатен провокувати рак ротової порожнини, стравоходу, гортані, нирок, молочних залози й яєчників.

2 місце – газовані напої.

Ці продукти містять підсолоджувачі, зокрема аспартам. Велика кількість калорій у газованих напоях призводить до збільшення ваги й сприяє епідемії ожиріння. А сам аспартам підвищує ризик розвитку ракових пухлин мозку. Інший компонент цих напоїв – барвник, похідне 4-метилімідазолу – також вважається канцерогенною речовиною, що викликає рак підшлункової залози.

1 місце – генетично модифіковані організми (ГМО).

Станом на 2010 рік 80% кукурудзи та 90% сої, вирощених у світі - вирощені з модифікованого насіння. Найчастіше вони містять штучний гормон росту, який здатен потрапляти в молоко великої рогатої худоби і спричиняти рак.

Звісно, що їсти це справа особиста. Але, знаючи ризики для здоров’я, краще обирати здорову їжу.

Будьте здорові!

Інформацію підготував к.біол.н., доцент кафедри мікробіології та вірусології Міхєєв А.О.