Кафедрі мікробіології, вірусології та імунології 80!
Кафедра мікробіології була організована в січні 1945 року у виділеному для неї приміщенні в теоретичному корпусі інституту по вул. Богомольця, 2, яке складалося з двох навчальних та двох допоміжних кімнат. Обов'язки завідувача кафедри виконувала асистент Ірина Іванівна Рибас (завідувач кафедри з 1945 по 1947 та з 1955 по 1964 роки). Лабораторний посуд та обладнання були представлені кількома десятками пробірок, двома бактеріологічними чашками та чотирма мікроскопами. Інвентар був повністю відсутнім, столи, стільці, лавки, за відсутності їх у торговельних установах, купувалися в приватних осіб. Приміщення кафедри не опалювалося, так як парове опалення не працювало, а встановити пічне опалення через відсутність димарів було неможливим. У таких умовах у лютому 1945 року почалися заняття зі студентами. Лекції читалися на балконі лекційного залу теоретичного корпусу. Через відсутність меблів студенти під час лекцій розміщувалися на східцях балкону. Практичні заняття проводилися, в основному, у вигляді семінарів.
Засновником перших наукових досліджень з мікробіології та санітарної мікробіології не тільки на Буковині, а і в Україні став завідувач кафедри мікробіології (з 1947 по 1955 роки), доктор медичних наук, професор Георгій Платонович Калина. Саме з його приходом розпочалися наукові експериментальні дослідження на кафедрі мікробіології, вірусології та імунології медичного інституту, а Буковинська школа мікробіологів заявила про своє існування не тільки в Україні, а й на всій території колишнього Радянського Союзу та за кордоном.
Починаючи з 1965 р. кафедра працює над єдиною науковою проблемою: “Вивчення антимікробної дії четвертинних амонієвих сполук та інших нових хіміотерапевтичних препаратів”, синтезованих на кафедрі хімії Чернівецького державного медичного інституту. Зародився цей напрямок під керівництвом професора Троян Галини Антонівни, яка очолювала кафедру з 1964 по 1970 роки. Результатами проведених досліджень було вивчення і впровадження в практику охорони здоров’я нового антимікробного препарату – декаметоксину, похідного четвертинних амонієвих сполук (Г.К.Палій, Ю.Л.Волянський), а також додецонію (Г.А.Троян, К.І.Тищенко), який впроваджений у ветеринарну практику.
Під керівництвом доцента, а пізніше професора Палія Гордія Кіндратовича, який очолював кафедру з 1971 по 1976 роки, продовжив свій розвиток цей науковий напрямок. У цей період співробітниками кафедри продовжувалося вивчення антимікробних властивостей синтетичних препаратів в експерименті і клініці, досліджувалися терапевтична ефективність декаметоксину.
Починаючи із 1972-1975 рр. співробітниками кафедри (І.Й.Сидорчук) розробляється новий науковий напрямок – нормальна мікрофлора кишечнику та її зміни (дисбактеріоз). На підставі результатів цих досліджень уперше в світовій практиці була розроблена серія принципово нових молочнокислих продуктів (пропіоново-ацидофільне, пропіоново-ацидофільно-дріжджове молоко, пропіоново-стрептококове, пропіоново-стрептококово-дріжджове молоко), які мали ряд переваг перед існуючими.
З 1977 року під керівництвом Володимира Кузьмича Патратія (завідувач кафедри з 1977 по 2001 роки) продовжуються дослідження нових синтетичних сполук, що мають антимікробну активність. У цей період збільшилася кількість сполук, які тестувались на антимікробну активність (у певні роки досліджувалося більше 500), зріс методичний рівень досліджень, що проводились співробітниками кафедри. На кафедрі досліджувалися протибактеріальні (Патратій В.К., Сидорчук І.Й., Проданчук М.Г., Бурденюк І.П., Дейнека С.Є.), протигрибкові (Сінченко В.Г.) та противірусні (Патратій В.К., Михасько Т.Ф., Проданчук М.Г.) властивості препаратів четвертинного амонію і фосфонію, модифікованих гетероциклічних сполук азолів та багато інших.
На кафедрі було вперше впроваджено тестовий контроль засвоєння знань студентами на лекціях та комп’ютерний контроль знань, для чого на кафедрі обладнано перший в університеті комп'ютерний клас.
Зберігаючи основні напрямки досліджень, започаткованих професорами Г.А.Троян, Г.К.Палієм та В.К.Патратієм, колектив кафедри, який з 2001 року очолюється професором С.Є.Дейнекою, враховуючи рівень і характер підготовки лікарських кадрів, зосередив головну увагу на дослідженні в експерименті нових синтетичних сполук, що мають антимікробні властивості (у першу чергу антибактеріальної та антигрибкової активності нових потенційно біоактивних систем на основі нітрогеновмісних гетероциклів).
Викладачі кафедри проводять значну виховну роботу серед студентів університету, є кураторами академічних груп, наставниками окремих студентів, беруть активну участь у громадському житті університету. Кафедра систематично вдосконалює навчальний процес, намагаючись дати студентам найновіші відомості про мікроорганізми–збудники основних інфекційних хвороб.
З нагоди 80-річчя кафедри було проведено засідання колективу кафедри мікробіології, вірусології та імунології, на якому професор кафедри Ігор Йосипович Сидорчук доповів про чотири етапи довгої та багатогранної історії кафедри, яка нерозривно пов'язана з історією закладу вищої освіти - Буковинського державного медичного університету (до 1997 року - Чернівецького державного медичного інституту) і бере свої витоки ще з кафедри мікробіології 2-го Київського державного медичного інституту.
Підготував: завідувач кафедри мікробіології, вірусології та імунології, проф. Святослав Дейнека