Історія кафедри
Кафедра мікробіології та вірусології бере свої витоки з кафедри мікробіології 2-го Київського державного медичного інституту і була організована в січні 1945 року у виділеному для неї приміщенні в теоретичному корпусі інституту по вул. Богомольця, 2. Обов’язки завідувача кафедри виконувала асистент І.І.Рибас.
РИБАС Ірина Іванівна - завідувач кафедри з 1945 по 1947 та з 1955 по 1964 рр.
У березні 1947 року вступив на посаду завідувача кафедри доктор медичних наук, професор Георгій Платонович Калина - непересічна особистість, талановитий учений-мікробіолог та епідеміолог, яскравий представник мікробіологічної школи Росії та України. Він став засновником перших наукових досліджень із мікробіології та санітарної мікробіології не тільки в Чернівецькому державному медичному інституті, а також в Україні. З приходом професора Г.П. Калини на кафедру мікробіології Буковинська школа мікробіологів заявила про своє існування не тільки в Україні, а на всій території Радянського Союзу. У цей період наукова робота виконувалась на актуальну проблему – мінливість та спадковість провідних властивостей мікроорганізмів кишкової групи.
КАЛИНА Георгій Платонович - завідувач кафедри з 1947 по 1955 рр.
У серпні 1955 року завідувач кафедри професор Г.П.Калина вибув у Москву, де був обраний за конкурсом на посаду завідувача відділу науково-дослідного інституту. На вакантну посаду завідувача кафедри за конкурсом обрана доцент І.І.Рибас.
З 1957 року паралельно з розробкою проблеми мінливості мікроорганізмів на кафедрі була розпочата доцентом Г.А. Троян робота над докторською дисертацією на тему ”Стрептококова інфекція при ревматизмі (бактеріологічні та імунологічні дослідження)”, яка в червні 1963 року була успішно захищена дисертація. У травні 1964 року завідувач кафедри, доцент І.І.Рибас за власним бажанням була переведена на посаду доцента, а завідувачем кафедри була обрана за конкурсом доктор мед. наук Г.А.Троян.
ТРОЯН Галина Антонівна - завідувач кафедри з 1964 по 1970 рр.
Починаючи з 1965 року, кафедра працює над єдиною науковою проблемою “Вивчення антимікробної дії четвертинних амонієвих сполук та інших нових хіміотерапевтичних препаратів”. Вивчались різні сполуки четвертинного азоту, похідні фосфонію, азометинів, солі хинальдинію та інші. Результатами проведених досліджень було вивчення й упровадження в практику охорони здоров’я нового антимікробного препарату – декаметоксину, похідного четвертинних амонієвих сполук (Г.К.Палій, Г.А.Троян, К.І.Тищенко).
У 1970 році після тривалої хвороби померла завідувач кафедри – професор Г.А.Троян. Виконувачем обов’язків завідувача кафедри став доцент Г.К.Палій.
ПАЛІЙ Гордій Кіндратович - завідувач кафедри з 1971 по 1976 рр.
Під керівництвом доцента, а пізніше професора Г.К.Палія, який очолював кафедру з 1971 по 1976 роки, продовжив свій розвиток науковий напрямок створення нових препаратів для боротьби з патогенними мікроорганізмами. У цей період співробітниками кафедри продовжувалось вивчення антимікробних властивостей синтетичних препаратів в експерименті й клініці, а також продовжувались дослідження терапевтичної ефективності декаметоксину при санації носіїв дифтерійної палочки, декаметоксину й етонію при санації носіїв патогенного стафілокока у хворих на ЛОР-хвороби, а також при лікуванні захворювань порожнини рота. Ефективними виявилися дослідження антимікробної активності у четвертинних амонієвих сполук, серед яких удалось виявити перспективні антимікробні препарати: додецоній (К.І.Тищенко) і препарат XXXV (І.П.Бурденюк). Продовжувалися дослідження антимікробних препаратів серед нової групи фосфорорганічних сполук, азометинів, солей хинальдинію та ін. (І.Й.Сидорчук).
У січні 1976 року ректором Чернівецького державного медичного інституту був призначений доктор медичних наук за спеціальністю “вірусологія” В.К.Патратій, який за сумісництвом працював професором кафедри. У грудні 1976 року завідувач кафедри доктор медичних наук, професор Г.К.Палій за конкурсом посів посаду завідувача кафедри мікробіології, вірусології та імунології Вінницького державного медичного інституту ім. М.І.Пирогова, доцент кафедри Ю.Л.Волянський був призначений тимчасово до конкурсу виконуючим обов’язки завідувача кафедри.
У 1977 році виконуючий обов’язки завідувача кафедри Ю.Л.Волянський перейшов на посаду завідувача кафедри мікробіології Новокузнецького державного медичного інституту вдосконалення лікарів Сибіру та Далекого Сходу, а в травні 1977 року завідувачем кафедри за конкурсом був обраний доктор медичних наук, професор В.К.Патратій. У 1993 році В.К.Патратій повністю перейшов на посаду завідувача кафедри, звільнившись від посади ректора інституту.
ПАТРАТІЙ Володимир Кузьмич - завідувач кафедри з 1977 по 2001 рр.
За керівництва професора Патратія В.К., який очолював кафедру з 1977 по 2001 рік, здійснено новий поштовх у пошуці та всебічному дослідженні нових синтетичних сполук, що мають антимікробну активність. У цей період значно розширилась географія колективів хіміків-синтетиків, із якими активно співпрацювала кафедра – це науковці Московського та Київського державних університетів, Інституту фізіологічно активних речовин АН СРСР, Інституту біоорганічної хімії АН УРСР, Інституту органічного синтезу АН Латвійської РСР, Фізико-хімічного інституту АН СРСР, Інституту органічної хімії АН СРСР та інших провідних наукових закладів у галузі органічного синтезу. Така співпраця дозволяла не лише збільшити кількість сполук, які тестувались на антимікробну активність (а їх у певні роки проходило більше 500), але і підняти методичний рівень досліджень, що проводились співробітниками кафедри.
На кафедрі досліджувались протибактеріальні (Патратій В.К., Проданчук М.Г., Бурденюк І.П., Дейнека С.Є.), протигрибкові (Сінченко В.Г.) та противірусні (Патратій В.К., Проданчук М.Г.) властивості препаратів четвертинного амонію і фосфонію, модифікованих гетероциклічних сполук азолів: імідазолу, селеназолу, оксазолу, тіазолу; хінолінів, хіноксалінів, ацетонітрилів, пірролів, складних поліциклічних конденсованих систем, похідних фурану, кремнійорганічних сполук та багато інших.
Успішному вирішенню наукових проблем сприяв музей тестових мікроорганізмів кафедри, який кропітливо збирався і підтримувався при люб’язній допомозі мікробіологічних музеїв Інституту епідеміології й мікробіології ім. Н.Ф.Гамалеї АМН СРСР, Державного контрольного інституту ім. Л.А.Тарасевича, науково-дослідного відділу глибоких мікозів Ленінградського інституту удосконалення лікарів, Центрального науково-дослідного шкірно-венерологічного інституту, Всесоюзної колекції мікроорганізмів та ін.
У вересні 2001 року за віком звільнений з посади завідувача кафедри В.К.Патратій і на цю посаду призначений доктор медичних наук С.Є.Дейнека.
ДЕЙНЕКА Святослав Євгенович - завідувач кафедри з 2001 р. по теперішній час
Зберігаючи основні напрямки досліджень, які були започатковані професорами Г.А.Троян і Г.К.Палієм, колектив кафедри, враховуючи рівень і характер підготовки лікарських кадрів, зосередив головну увагу на розробці наступних проблем:
1. Дослідження нових синтетичних сполук антимікробних препаратів у експерименті й клініці (у першу чергу, антибактеріальної та антигрибкової активності нових четвертинних амонієвих та фосфонієвих сполук).
2. Вивчення й профілактика носійства стафілококів.
Крім того, велика увага на кафедрі надається питанням вивчення умовно патогенної мікрофлори в хірургічних хворих і при захворюваннях шлунково-кишкового тракту. Ряд питань із розроблених тем мають практичне значення для народного господарства і практичної охорони здоров’я.
На кафедрі всього підготовлено 4 доктори і понад 30 кандидатів наук, опубліковано 10 монографій, понад 20 навчальних і навчально-методичних посібників, отримано понад 30 патентів на винаходи.